Jak rozliczać podatki prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?
Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, trzeba wskazać odpowiednią formę opodatkowania. Dokonuje się tego już przy rejestracji na druku CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej). Wybór oczywiście należy do przedsiębiorcy, chociaż bardzo ważne jest przy tym uwzględnienie zarówno rodzaju wykonywanej działalności, jak i oszacowanie korzyści ekonomicznych. Przy ewentualnych wątpliwościach, zdecydowanie warto skorzystać z doradztwa doświadczonego biura księgowego.
Formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej
Polskie przepisy dają możliwość wyboru jednej z czterech form opodatkowania dla jednoosobowych działalności gospodarczych:
- Opodatkowanie na zasadach ogólnych: zdecydowanie najczęściej stosowana forma opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają przychody z działalności i przychody uzyskiwane z tytułu stosunku pracy, umów cywilnoprawnych i świadczeń uzyskiwanych z ZUS (renty, emerytury, zasiłki). Obowiązkowe podatki zależne są od wysokości dochodów.
- Podatek liniowy: to kolejna często wybierana forma opodatkowania. Jest to atrakcyjne rozwiązanie szczególnie dla mniej zarabiających przedsiębiorców, ponieważ w tym przypadku obowiązuje stała stawka opodatkowania.
- Ryczałt — opodatkowanie zależy od rodzaju wykonywanej działalności.
- Przychody ewidencjonowane — opodatkowanie zależy od m.in. rodzaju świadczonych usług, wielkości zatrudnienia.
Jak podjąć dobrą decyzję dotyczącą formy opodatkowania?
Podatków nie da się uniknąć, tym bardziej decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie wybór odpowiedniej formy opodatkowania to istotna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć. Warto więc skorzystać z profesjonalnego wsparcia biura rachunkowego, które świadczy nie tylko usługi doradcze, ale i zajmie się całościowo rozliczaniem należnych podatków.